قطعات یدکی

قطعات یدکی دستگاه حکاکی لیزر

یکی از نکات مهم که هنگام خرید دستگاه لیزر باید به آن توجه شود، تامین قطعات یدکی دستگاه در حداقل زمان و با قیمت مناسب است.ما با اعتقاد به پشتیبانی از تولیدات، مشتریان و با سرمایه گذاری مناسب در این زمینه توانسته ایم قطعات مورد استفاده را در حداقل زمان فراهم و در اختیار مشتریان عزیز قرار دهیم
شرکت طرح و تکامل یکی از معتبرترین و خوش نام ترین شرکت های وارد کننده قطعات جانبی و یدکی دستگاههای لیزر از برندهای معتبر خارجی برای مشتریان عزیز می باشد.

انواع قطعات یدکی در دستگاه حکاکی لیزر

1. سورس لیزر

سورس لیزر ( Laser sourcd  ،Laser Resonator  ) همانند قلب برای یک دستگاه لیزر عمل می کند و می توان آن را مهم ترین و پرهزینه ترین بخش از دستگاه لیزر دانست.

سورس به عنوان اصلی ترین قطعه، عملکرد نهایی دستگاه را تعیین می کند. پس انتخاب منبع مناسب برای دست یابی به نتیجه ی مطلوب مورد نظر، اولین بخش از آماده سازی یک دستگاه لیزر است. انواع مختلفی از سورس لیزر در زمینه های صنعتی، پزشکی ، برش و حکاکی استفاده می گردد که بنا به کاربرد، خصوصیات هر یک از آن ها متفاوت است. در دستگاه های لیزر حکاکی عمدتا از سه نوع سورس Co2، Fiber و Uv استفاده می شود.

عواملی وجود دارند که بر اساس آن ها ، منبع لیزر دستگاه حکاکی انتخاب می گردد که عبارتست از:

  • جنس و رنگ محصول مورد نظر حکاکی اولین عامل تعیین کننده نوع سورس است.
  • سرعت خط تولید که بایستی برای انتخاب نوع دستگاه و قدرت آن مد نظر قرار گرفته شود.
  • هزینه مد نظر مشتری و انتظار او از آن و کارکرد دستگاه از مهم ترین عوامل در انتخاب نهایی منبع لیزر است.
  • شرایط تعمیر و نگه داری یکی از تاثیرگذار ترین فاکتورها در انتخب نهائی منبع لیزر است چرا که خرید نوعی از سورس که شرایط تعمیر و گارانتی مناسبی نداشته باشد، در صورت به وجود آمدن کوچکترین مشکل، دستگاه را غیر قابل استفاده می کند.

برندهای متنوعی از شرکت های مختلف برای منبع لیزر دستگاه حکاکی در بازار وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از جمله این برندها می توان به Reycus ، Max ، JPT ، Gw و در استفاده های محدود تر IPG ، SPI و ….اشاره کرد. هر یک از این سورس ها در یکی از این مدل دستگاه های لیزر حکاکی ، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. برای مثال Reycus در لیزر فایبر از کیفیت و دوام بالایی برخوردار است در صورتی که Max دارای قیمت مناسب تر در کنار کیفیت قابل قبول است. JPT  از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است اما برای استفاده های کمتری مورد مصرف قرار می گیرد. IPG قدرت و کارایی بالاتری دارد. به طور کلی یک تامین کننده دستگاه لیزر حکاکی بایستی خصوصیات ریز و عملکردی هر یک از سورس ها را به طور کامل بشناسد و با توجه به نیاز مشتری و محصول نهایی، بهترین کیفیت و قیمت را پیشنهاد دهد.

2. اسکن هد

از دیگر اجزای دستگاه های لیزر حکاکی، اسکن هد لیزر یا هد اسکن گالو (Scan Head Laser  یا Galvanometer Scan Head ) است. اسکن هد مجوعه ای از دو آینه اسکن، دو گالوانومتر و درایورها، برد DIA و یک منبع تغذیهDc  است. گالوانومترها مدلی از موتورهای آنالوگ درجه ای هستند که با نصب یک انکودر دقیق در پشت آن، کارایی و دقت این موتورها را، بسیار بالا می برد، چرا که پرتوهای لیزر از طریق کنترل دقیق موتورهای گالوانومتر هدایت پیدا می کنند. همین موضوع، دلیلی است که کاربرد این گونه موتورها را افزایش داده است. در واقع وظیفه ای اصلی اسکن هد، هدایت و تمرکز پرتوهای لیزر برای تبدیل  به خروجی مناسب فایل طراحی شده، است.

3. لنز لیزر

از مهم ترین قطعات یک دستگاه لیزر حکاکی، لنز آن است که وظیفه ی متمرکز کردن پرتوی خروجی از سورس را بر عهده دارد. لنزها دارای فاصله کانونی های متفاوتی هستند که فاصله لنز تا سطح قطعه کار را مشخص می کند. با استفاده از چراغ قوه و تاباندن نور لیزر، فاصله کانونی بر اساس تشکیل ریزترین نقطه، با استفاده از خط کش تعیین می گردد. کیفیت عدسی لیزر با قرار دادن در برابر نور و مشاده تصویر پشت لنز قابل تعیین است . لنزی که دارای رنگ شفاف و آبکاری مایل به سبز باشد باکیفیت است اما لنزهای بی کیفیت تصاویر پشت لنز را به صورت کدر نشان می دهد و رنگ آن به نارنجی نزدیک تر است.

انتخاب لنز مناسب از مهم ترین مراحل ساخت یک دستگاه لیزر است که به طور مستقیم در کیفیت حکاکی محصول تاثیرگزار است. قدرت سورس ، جنس سطح مورد استفاده، ضخامت مواد اولیه ، طرح گرافیکی از عوامل موثر در انتخاب لنز است.

4. استند مدرج لیزر

یکی از قطعات حجیم دستگاه لیزر حکاکی، استند مدرج است که امکان تنظیم ارتفاع لیزر تا سطح محصول مورد نظر را به کاربر می دهد. با استفاده از دستگیره تعبیه شده روی دستگاه، فاصله کانونی و فاصله ی افقی لنز تا محصول تنظیم می گردد. در دستگاها های مختلف ، محل قرارگیری دستگیره های تنظیم فاصله، تغییر می کند.

5. منبع تغذیه

پاور یا منبع تغذیه در دستگاه های لیزر، قطعه ای الکتریکی است که بایستی بتواند برق شهر(220 ولت) را به برقی متناسب با سورس و یا تیوپ دستگاه لیزر تبدیل کند. جریان برق پس از ورود به پاور دستگاه، متناسب با عملکرد و نیاز سورس یا تیوپ، ولتاژ را بالا و یا پایین می کند و آمپر و ولتاژ مناسب توسط منبع تغذیه و مدارهای آن به منبع لیزر برای ایجاد پرتو لیزر تبدیل می شود.

یکی از اصلی ترین نقشی که پاور علاوه بر وظیفه ی خود بر عهده دارد، بالا بردن طول عمر تیوپ یا سورس است. یک پاور باکیفیت  بایستی عملکرد دستگاه را تنظیم کند، به طوری که با برقراری پایداری قدرت، واکنش سریع و سازگاری قوی باعث افزایش قابل توجه طول عمر سورس یا تیوپ می شود. در زمان نصب منبع تغذیه، توجه به اتصال آن به زمین از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که موجب افزایش راندمان پاور لیزر در زمان طولانی، شده و از خرابی پاور جلوگیری کرده و در نهایت موجب افزایش طول عمر سورس یا تیوپ می شود.

شرکت های مختلفی پاور یا های ولتاژ را تولید می کنند که می توان به رسی  reci، یانگلی yangli ، ای اف آرefr اشاره کرد.